Šunų priežiūra ir auginimas

Visiems ne paslaptis, kad jei turi augintinį, vadinasi privalai juo tinkamai pasirūpinti. Juk ir pačiam yra tikrai nesmagu, jei augintinis neklauso, yra neišmaudytas ir skleidžia nemalonų kvapą.

Šunų priežiūrą sudaro ne tik tinkamas šunų maitinimas ir išvedimas į lauką. Šuniui būtina kasdienė priežiūra: ausų bei dantų valymas, nagų kirpimas, maudymas bei šukavimas. Šuns priežiūra turi tapti įprasta jūsų augintinio gyvenimo dalimi, todėl prie tinkamos šuns priežiūros ir grožio procedūrų augintinį pratinkite nuo mažens.

Šunų ausų valymas ir priežiūra

Jei jūsų šuo purto galvą, dažnai kasosi, gali būti, jog šuns ausys yra nešvarios ir prasidėjo ausų uždegimas. Šunų ausų valymas susidaro iš kelių pagrindinių žingsnių. Iš pradžių ausis valykite specialiame skystyje suvilgytu vatos tamponėliu. Priešingu atveju, jei ausis valysite tik su sausu vatos tamponėliu, sudirginsite šuns ausies odą. Ausis valykite tik iš apačios į viršų, kitaip nešvarumai bus sustumti gilyn į ausies angą. Išvalę ausį vatos tamponėliais, valymą tęskite su ausų krapštukais (geriausia, lanksčiais).

Atkreipkite dėmesį, per kiek laiko jūsų augintinio ausyse prisikaupia nešvarumų. Normalu, jei ausis tenka valyti kas savaitę, kas mėnesį ar dar rečiau. Negerai, jei nešvarumai prisikaupia vos per keletą dienų.

Šunų dantų valymas

Šunų dantys privalo būti tinkamai prižiūrėti. Neprižiūrint dantų, pirmiausia ant jų pradeda kaupti apnašos, kurioms kietėjant formuojasi dantų akmenys. Netinkamas šuns dantų valymas gali paskatinti įvairias dantų ligas.

Bent kartą per savaitę reiktų šuns dantis valyti dantų šepetėliu (tiks ir žmonėms skirti šepetėliai) ir pasta. Jei šuo nesileidžia, kad jam valytų dantis, apnašoms tirpdyti galima naudoti gelį. Jį reiktų užtepti tiesiai ant šuns dantų. Taip pat papildomai apnašas reikia valyti dezinfekuojamuoju skysčiu. Jį galima įpilti tiesiog į šuns dubenėlį su vandeniu.

Profilaktiškai dantų priežiūrai galima pasirinkti ir žaislus, ar skanėstus šunims, kurie valo dantis.

Šuns nagų priežiūra

Gali būti, jog ne vienam iš jūsų kyla klausimas, o kam gi išvis kirpti šuniui nagus? Juos ne tik patartina, bet ir būtina kirpti. Kitu atveju, nekerpami nagai gali nulūžti ir pažeisti gyvnagį, kuriame daugybė kraujagyslių. Būtina kirpti šuns nagus, kad jie būtų sveiki, kad juose nesikauptų purvas bei įvairūs grybeliai.

Gali atsitikti taip, kad netyčia nukirpsite per daug nago, t.y. pažeisite nago gyvuonį. Be abejo, šuniui tai sukels skausmą ir kraujavimas bus gausus, bet šuo pajus tik momentinį skausmą. Kraujuojančio nago neapriškite - tai nesustabdys kraujavimo. Kraujavimą gali sustabdyti kalio permanganatas. Todėl patartina prieš kerpant nagus, būti jo pasiruošusiems. Jei netyčia nukirpsite per daug nago, ant kraujuojančios vietos užberkite keletą grūdelių.

Jei visgi neprisiruošiate, ar bijote šuniui kirpti nagus, galite nagų priežiūrai naudoti nagų dildę. Taip išvengsite bereikalingo streso ir galimų nemalonumų.

Kailio priežiūra

Kailio priežiūros sąvoka apima kailio šukavimą, šuns maudymą bei papildomą kailio puoselėjimą, jei to reikia.

Reguliarus kailio šukavimas neleidžia susidaryti kaltūnams, gerina kraujo cirkuliaciją odoje, padeda pašalinti negyvus plaukus bei nešvarumus ir padaro kailį sveikesnį ir labiau blizgantį. Priklausomai nuo jūsų šuns plauko tipo, keičiasi ir jo priežiūros ypatumai. Jei šuns plaukas ilgas, jį teks šukuoti kasdien, kadangi tokių augintinių plaukai linkę veltis. Jei auginate trumpaplaukį, lygų kailį turintį šunį, kailį užteks šukuoti ne rečiau kaip kas 2-3 dienas.

Be šukavimo, šunų maudymas taip pat yra privalomas. Maudymų dažnis labai priklauso nuo kailio tipo, šuns veislės ir veiklos. Šunis maudyti patartina maždaug kas 3-4 mėnesius, tačiau sveiką, švarų šunį, nesant poreikio, užteks išmaudyti ne dažniau kaip kartą ar du per metus. Šunys, daug laiko praleidžiantys lauke (ir ten dažnai išsipurvinantys), reikalauja dažnesnių maudynių – kas 6 savaites ar dar dažniau.

Šuns apsauginis riebalinis sluoksnis fiziologiškai skiriasi nuo apsauginio žmogaus odos sluoksnio, todėl šunų kailio priežiūrai nerekomenduojama naudoti šampūnų, ar kitų priemonių, skirtų žmogaus plaukų priežiūrai. Naudokite specialų šampūną šunims. Jų įvairovė pakankamai didelė: šampūną galima rinktis pagal kailio tipą ir spalvą. Jei gyvūnas neturi išskirtinių poreikių, įprastai kailio priežiūrai rekomenduojamas šampūnas visų tipų plaukams, tinkantis tiek ilgaplaukiams, tiek trumpaplaukiams, tiek šviesaus, tiek tamsaus kailio keturkojams. Svarbu gerai išskalauti šampūną.

Norint labiau puoselėti augintinio kailį, siekiant jį paruošti parodoms, kailio priežiūrą galima papildyti įvairiais balzamais ir losjonais.

Prisiminkite, kad teisinga šuns priežiūra yra kelias į laimingo gyvūno gyvenimą.

ausų priežiūra dantų priežiūra kailio priežiūra nagų priežiūra šuns auginimas šunų priežiūra